Historia

Historia MLKS Motor Lubawa

Międzyzakładowy Ludowy Klub Sportowy Motor działa od 1968 roku. Jest kontynuatorem powojennych klubów Gwardii a następnie Spójni oraz działającego przez kilka lat Jedności. Inicjatorami byli Jan Domazer oraz Tadeusz Licznerski. Powołany 18 grudnia 1968 roku pierwszy zarząd wybrał na prezesa Barnarda Szymanowskiego.

Podboje boisk piłkarze zaczęli od występów w A-klasie wojewódzkiej, natomiast juniorzy rywalizowali w III lidze. Przez lata drużyna seniorów z różnym efektem kończyła sezon, by na krótko na przełomie lat 80/90 przez dwa sezony występować w lidze okręgowej.

Po ponad 5-cio letnim prezesowaniu przez Bernarda Szymanowskiego, ster rządów w klubie przejął Józef Kurszewski prowadząc wielosekcyjny klub przez 20 lat. Dopiero w 1993 roku kolejnym prezesem wybrano Józefa Blanka. Klub w tym czasie borykał się z ogromnymi problemami finansowymi.

Klub stanął przed koniecznością poszukiwania sponsorów. Na całe szczęście lubawscy przedsiębiorcy zaczęli wspierać Motor. Chlubą w latach 90-tych byli juniorzy Motoru, którego dwazespoły z powodzeniem walczyły o prymat w lidze wojewódzkiej. Trenerzy: J.Sendlewski i M.Borkowski wychowali plejadę młodych piłkarzy którzy z potem z powodzeniem zasilali szeregi seniorów a wielu z nich było powoływanych do Kadry Województwa (np.P.Ochocki,T.Roguszczak).

W sezonie 1995/96 motor plasuje się na 9 miejscu w rozgrywkach A-klasy. Nawiązuje się dobra współpraca z z grającym wówczas w drugiej lidze Jeziorakiem Iława. w wyniku fuzji z rezerwami Iławian ma możliwość występowania w sezonie 1996/97 w lidze okręgowej województwa. Jednocześnie w grudniu 1996 prezesem klubu zostaje Tadeusz Musiał.

Pierwszy sezon w okręgówce Motor kończy na 8 miejscu. Do IV ligi awansuje Granica Kętrzyn. W sierpniu T.Musiał podaje sie do dymisji a funkcje prezesa przejmuje Michał Tchórz. Podczas drugiego sezonu w okręgówce trenerem zostaje Marek Czachorowski. Na wiosne motor pnie się w górę tabeli i sezon 1997/98 kończy historycznym awansem do IV ligi. Najlepszym strzelcem drużyny zostaje Tomasz Grysz.

Debiut w IV lidze był bardzo trudny. Motorowi przyszło się zmierzyć z wieloma renomowanymi drużynami z trzech województw (WiM, Mazowiecki i Podlaskie). Sezon 1998/99 Motor kończy na 14 pozycji. Awans do III ligi wywalczyły rezerwy Legii Warszawa. Najlepszym strzelcem drużyny był Michał Karkut.

Kolejny sezon Motor rozpoczyna jeszcze gorzej. Po serii porażek stanowisko prezesa obejmuje Marek Olejniczak.. Sezon 1999/00 Motor kończy na 16 pozycji, nie spada tylko dzięki reorganizaji rozgrywek (spadła tylko jedna drużyna). Awans wywalczył wtedy Hutnik Warszawa.

Pierwszy sezon w zreformowanej I lidze Motor kończy na 8 pozycji. Awans wywalczyła Polonia Lidzbark War.. Z III ligi do IV spada Jeziorak Iława.

W sierpniu 2001 prezesem zostaje Ryszard Góralski. Sezon 2001/02 Motor kończy na 6. pozycji. Do III ligi awansuje Olimpia Elbląg. Sezon 2002/03 to najgorsza 15 miejsce i awans do III ligi Drwęcy NML.

W sezonie 2003/04 Motor lokuje się na 10 miejscu a awans zapewnia sobie WiM Olsztyn.

W sezonie 2005/06 Motor notuje najwiekszy sukces w swojej historii, kończymy ten sezon na 5. pozycji w IV lidze. Urywamy punkty obydwu drużynom które walczą o awans czyli DKS Dobre Miasto i Olimpii Elbląg.

W sezonie 2006/07 Motor kończy sezon na 9 miejscu w IV lidze. O awans walczy OKS i Jeziorak ale to OKS miał o 14pkt więcej od Jezioraka i awansował

We wrześniu 2007r nowym trenerem Motoru zostaje Armen Akopjan, lecz słabo radził sobie z drużyną i w grudniu drużynę przejmuje Zbigniew Lewkowicz.

W sezonie 2007/08 Motor bardzo słabo kończy IV ligę i zajmuje przedostatnie 15 miejsce. Do nowej II ligi wchodzi Jeziorak Iława a do III awansowali Huragan Morąg, Start Działdowo, Mrągowia Mrągowo, Vęgoria Węgorzewo, Concordia Elbląg i Czarni Olecko. Po raz pierwszy w historii w drużynie Motoru występował obcokrajowiec, a był nim Rosjanin z Azerskim paszportem Aziz Mamiedov, który po trzech miesiącach gry w Lubawie wrócił do Azerbejdżanu.

Na koniec sezonu Motor musiał rozegrać baraż o utrzymanie się w IV lidze z Ewingami Zalewo, w pierwszym meczu Motorowcy ulegli Ewingom 3:2 a w drugim wygrali aż 9:0! i utrzymali się przed spadkiem.

W sezonie 2008/09 drużynę Motoru zaczął trenować Wojciech Tarnowski . Pod jego wodzą Motorowcy zajmują 2 miejsce w lidze! i tym samym wywalczyli sobie historyczny awans do III ligi !!!. Po zakończeniu rozgrywek Wojciech Tarnowski odchodzi z Motoru i zostaje nowym trenerem Jezioraka Iława. 

Dnia 26 czerwca 2009r. nowym trenerem Motoru zostaje Tadeusz Justka. Po ponad dziesięciu miesiącach pracy w wyniku konfliktu z zarządem zostaje zwolniony. W maju 2010r. stanowisko trenera pierwszej drużyny obejmuje dotychczasowy szkoleniowiec juniorów Andrzej Błaszkowski.

W sezonie 2009/10, który był debiutanckim w III lidze Motor Lubawa zajmuje 7 miejsce w tabeli. Do II ligi awansował Sokół Sokółka. Po zakończeniu rozgrywek z funkcji prezesa rezygnuje Ryszard Góralski, jego miejsce zajmuje Piotr Truszczyński.

W sezonie 2010/11 drużyna Motoru Lubawa występuje pod nazwą sponsora i nazywa się MLKS Szynaka Motor Lubawa. Zespół zajmuje 12 miejsce w tabeli.

Dnia 4 Lipca 2011r. dotychczasowego szkoleniowca Andrzeja Błaszkowskiego zastępuje grający trener Tomasz Zakierski. Swój pierwszy sezon jako opiekun Motoru Zakierski kończy na 8 miejscu.

Od 11 stycznia 2013 roku stanowisko prezesa klubu przejmuje Michał Szynaka, który jest synem głównego sponsora klubu. 

Sezon 2013/14 Motor kończy na 15. miejscu w tabeli i tym samym spada do IV ligi. Od nowego sezonu trenerem pierwszej drużyny zostaje Arkadiusz Matz.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości